Shëndet

E mbajne te fshehur, nuk duan qe ta tregojne : Lekura e ananasit kuron kete sem.undje qe askujt nga ne nuk do i shkonte qe te

Ananasi shumë i efektshëm kundër shumë sëm.und.jeve. Ai është i pasur me ujë, hekur dhe kalium, përbërës shumë të dobishëm për trupin tonë. Hekuri shërben për të krijuar qelizat e kuqe të gja.kut. Ananasi përmban edhe një enzimë të quajtur ‘bromelain’.Kjo enzimë ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, si dhe përmirëson tretjen. Ky frut përmban rreth […]

Shëndet

Rriteni vete ne shtepi kete erez dhe do ti thoni lamtumire ketyre sem.undjeve, me pas do te na falenderoni

Kjo bimë është pjesë e familjes së artë dhe vjen nga pellgu i Mesdheut. Njihet me emrin: Trumzë.Trumza ka patogjenë të fuqishëm baktericide, antivi.rale, antibi.otike, fungicide, antispazmike, diuretike, antiseptike dhe ekspektorante, prandaj është e nevojshme që ta keni atë, sidomos gjatë sezonit të ftohtë të gripit.Shty,pe rek.lam.en me pos.hte per ta lex.uar laj.min e pl.ote.. […]

Shëndet

Ferkonte koken me patate, te gjithe menduan se kishte “luajtur” nga mend e kokes, ja se cfare mre,kullie i ndodhi

Sa herë ëë shfaëen thinjat, njerëzit shpesh duan t’i mbulojnë ato. Përveç produkteve kozme,tike, ekzis,tojnë mjete natyrale – por shumë njerëz mendojnë se këto thjesht nuk funksonojnë për ta. Mblidhni së bashku këto produkte për të ndihmuar në ngjyrën e flokëve me lëng patate:6 patate,4 gota me ujë të nxehtë:Vaj esencial,Tas të pastër,Ëeroni patatet dhe […]

Lajme

Imami nga Zvicra vlerëson Albin Kurtin: Është cilësi profetike ta lavdërosh liderin e drejtë, edhe nëse ai nuk është …

Fitorja e Lëvizjes Vetëvendosje, gjegjësisht e Albin Kurtit në zgjedhjet e gjashtë tetorit, si duket ka marrë vëmendjen e komunitetit të hoxhollarëve në diasporë. Bëhet fjalë për studiuesin e shkencave islame, Ardian Elezi. Imami nga Kosova vepron dhe jeton në Bazel të Zvicrës. Ai së fundmi në profilin e tij në Facebook i ka kushtuar […]

Kuriozitet Lajme Shëndet

Mënyra si i gatuani fasulet është shumë e g,abuar, ja se çfarë duhet të bëni për t’i zier brenda orës

Po të pyesni 5 persona se si i gatuajnë fasulet, me siguri do të merrni 5 përgjigje të ndryshme. Disa mund t’u thonë se fasulet mund të ziejnë për 90 minuta, të tjerë mund t’u thonë se fillojnë t’i përgatisin një ditë përpara, apo të tjerë që i kriposin në fund të zierjes së tyre.Shty,pe […]

Kuriozitet

Babë e bir nga Maqedonia rri,hen me policë gjermanë, ja kush janë (VIDEO)

Një video e zën,kës mes poli,cëve gjermanë dhe tre perso,nave është shi,kuar me qi,ndra mij,ëra herë në internet. Ndaj tre personave të martën është zhvil,luar një seancë gjyë,sore në Gjykatën rajonale në Zwickau.I dys,huari kryesor, Isen S. (39) kaloi me një vërj,etje, shkru,ajnë mediat gjermane, përcjell Shtegu.com. Ajo që ndodhi në të vërtetë: Policët gjermanë […]