Kuriozitet

Historia qe preku qindra lexues. Nëna e dëshpëruar kalon gjithë natën në internet ndërsa foshnja e saj qëndron ne lavaman

Stephanie Smith, 35 vjeç, ka një fëmijë të vogël me emrin Irni. Në kohën kur lind femija, ajo nuk ishte e lumtur. Pas një kohe vuri re diçka të çuditshme në lëkurën e foshnjës së saj.Ne lekuren e saj dolen njolla te kuqe kur Isaia ishte vetem 3 muajsh. Sa here ekspozohej ndaj parfumit ose aromave të tjera lekura acarohej akoma me shume dhe skuqja gjithashtu,saqe kishte raste te shperthente dhe te rridhte gjak.Mjeku i tij mendon se Isaia ka një shembull të keq të ekzemës. Pra, ata i dhanë atij një trajtim steroidal topik.
Djali i vogël ka nevojë për më shumë trajtim për të zbutur plagët serioze.Skuqja tërhiqet pak, por pastaj fillon e behet dhe më keq. Mjekët nuk mund ta shpjegonin reagimin. Flokët e tij filluan të bien.“Mjekët e tij thanë se ishte vetëm ekzemë,” thotë nëna Stephanie. Njeri prej tyre me tha se unë po helmoja djalin tim me qumeshtin e gjirit dhe mu desh ta ndaloja menjehere”Irni u godit nga një shpërthim ekstrem pas 5 muajsh ne lekuren e tij. Ai u soll në spital dhe u trajtua rëndë me steroide. Lëkura e tij u bë normale përsëri, dhe pas 2 ditësh skuqja iu rikthye.

Isaia ndihej më mirë kur ishte në ujë, kështu që Stephanie shpenzonte ore te tera e ulur pranë tij, ndërsa ai qëndronte në lavaman. Ky ishte vendi i vetëm ku Irni nuk qante.“Çdo herë kur lëkura e tij vinte në kontakt me lëkurën time, ajo fillonte te shperthente. Unë nuk mund ta prekja foshnjën time .Ai gjithmonë ishte duke bërtitur dhe duke qare”Kur pa se specialistët, nuk mund ta ndihmonin fëmijën e saj, ajo u fut në internet. Në një forum ajo zbuloi një post rreth “Tërheqjes steroide” dhe sheh fotografi të fëmijëve me të njëjtat probleme.“Atje ishin diskutuar simptomat e steroideve dhe se si mund të përkeqësonte problemet e lëkurës kur ju largoheni nga marrja e tyre.”Stephanie vendos të ndalojë trajtimin steroid të djalit të saj dhe të bëjë kremra , të dizajnuara për të qenë sa më të buta ndaj lëkurës së Irnit.

Një përzierje e barit të limonit dhe zinkut ishte më e mira. Menjëherë, lëkura e Irnit filloi të pastrohej ne disa vende.Pas 10 muajsh pa steroide, lëkura e Irnit u normalizua. Tani ai është një djalë normal njëvjeçar. “Kemi shkuar në 35 mjekë dhe ata të gjithë thanë se ishte ekzemë. Më pëlqen t’u tregoj atyre fotografitë me lekuren e sheruar”Dhe më e mira është se djali te cilin askush nuk mund të prekte, tani është i lumtur dhe mund të ecë dhe te luaje perreth “Kemi humbur vitin e parë të jetës së tij. Nuk mund ta puthja as ta mbaja atë në duart e mia “, thotë Stephanie e trishtuar nga kujtimet. “Por, tani mund ta mbajmë atë gjatë gjithë kohës.Ai i adhuron perqafimet”Ajo e tregoi këtë histori, sepse ndoshta mund të ndihmojë nëna të tjera, fëmijët e të cilave kanë gjithashtu të njëjtin problem. Kjo është arsyeja pse ju duhet ta ndani këtë histori me të tjerët.

adm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *