Kuriozitet Lajme

Netanyahu dënon fuqishëm push’timin turk në Siri, ofron ndihmë për kurdët kurse Erdogan ia bën bajat ..

Kryeministri Benjamin Netanyahu të enjten denoncoi push’timin e Turqisë në zonat e kontrolluara nga kurdët në verilindje të Sirisë dhe tha që Izraeli ishte i gatshëm të ofrojë ndihmë humanitare për kurdët në Siri përballë një su’lmi nga Turqia. Komentet ishin të parat nga Netanyahu për situatën në Siri pasi heshti për disa ditë pas […]

Feja/Këshilla Kuriozitet

Si duhet të marr gusul gruaja mbas menstruacioneve apo xhunubllekut?

A ka ndryshim ndërmjet mënyrës së larjes prej xhunubllëkut dhe mens’truacioneve? Përgjigje: Nuk ka asnjë ndryshim ndërmjet larjes së gruas dhe burrit prej xhunubllëkut. Gjithashtu, gruaja nuk e ka për detyrë që t’i zgjidhë gërshetat e saj, por mjafton që të derdhë tri herë ujin në kokë e pastaj të lajë pjesën tjetër të trupit.Nëse […]

Kuriozitet

Gjyqtarja serbe: Ja çfarë me tha Albin Kurti në 1999, pak para se ta dënoja (Video)

Gjyqtarja serbe e masave të dhunshme e instaluar në Prishtinë, Danica Marinkoviq e cila gjatë viteve 90’të pothuajse ka dë’nuar të gjithë shqiptarët që kanë refuzuar në ndonjë mënyrë regj’imin serb, ka rrëfyer sot në një televizion në Beograd se si e kishte dënuar Albin Kurtin në vitin 1999 pas arrestimit në Prishtinë gjatë bom*bardimeve. […]

Kuriozitet Shëndet

Njihuni me bimën që të gjithë mund ta kemi në shtëpi dhe luf’ton këto sëmundje të rënda

Ajo ka një shije dhe aromë të pashoqe. Emri i saj vjen nga Latinishtja dhe përkthehet “Vesa e Detit”. Rozmarina është një nga erëzat më të preferuara të amvisave shqiptare. Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Në Mesjetë, rozmarina besohej të kishte aftësi të mëdha në […]

Lajme

Lajmi i fundit:Në gjithë Xhamiat e Stambollit po thiret Salah, në përkrahje të operacionit “Burimi i Paqes”.

“Me operacionin “Burimi i Paqes” do ta mënjanojmë kë’rcënimin te’rrorist ndaj vendit tonë. Në saje të zonës së sigurt që do ta formojmë, do të mundësojmë kthimin e refugjatëve sirianë në vendin e tyre. Do ta ruajmë integritetin territorial të Sirisë, do ta shpëtojmë popullatën e rajonit nga kthetrat e te’rrorit”, ka shtuar presidenti turk. […]