Bota Lajme

Pas kërcënimit nga Greqia, avionët ushtarakë turq ia mësyejnë ishujve të Greqisë

Shefi i Shtabit të ushtrisë greke, Evangelos Apostolakis, kërcënoi më shkatërrimin e ishujve nëse Turqia hyn në ndonjërin prej tyre.Pas kësaj, dy avionë ushtarakë turq kanë fluturuar mby dy ishuj grekë, shkruan gazetametro.netAta kanë fluturuar mbi ishujt Itzis dhe Castellorizo sot, pa paraqitur ndonjë plan fluturimi.Tensionet mes dy vendeve janë ngritur pasi Athina zyrtare tha […]

Bota

Sidri, 3-vjeçari shqiptar me historinë që të therë në shpirt, engjëlli i vogël kërkon ndihmën tuaj

Sidri, 3-vjeçari shqiptar me historinë që të therë në shpirt, engjëlli i vogël kërkon ndihmën tuajSirdi, vogëlushi me sy blu dhe pamje engjëllore, kërkon ndihmën e secilit prej nesh.Sado e vogël të jetë ajo, mund të thotë shumë për prindërit e tij, të cilët po përpiqen me çdo lloj mënyre për t’ia shpëtuar jetën.3-vjeçari, i […]

Bota Lajme

Krizë e madhe në Serbi: Mbi 514 milion euro më pak, 2499 biznese shuhen, afër 21 mijë serbë mbesin papunë

Zëvendëskryeministri i Serbisë, Rasim Lajiq thotë se Kosova nuk po reagon ndaj apeleve të Bashkimit Evropian që të hiqet taksa 100 për qind për mallrat serbe. Ai vlerëson se duhet të pasojë aksioni i SHBA-ve dhe BE-së kur bëhet fjalë për këtë problem. “Në parim ky nuk është vetëm raport ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, por […]

Bota Lajme

Kosovari që shpëtoi 20 fëmijë shpallet hero në Suedi, kështu e surprizon Ibrahimovic (Video)

Kosovari që shpëtoi 20 fëmijë shpallet hero në Suedi, kështu e surprizon Ibrahimovic (Video)Fidan Bejta nga Kosova është shpallur “Hero i Vitit 2018” në Suedi. Ai do të nderohet të mërkurën me titullin “Engjëlli i mbrojtës”, pasi shpëtoi nga një sulm 20 fëmijë.Ai kishte shpëtuar fëmijët teksa luanin në një shesh lojërash, kur një grua […]

Bota Lajme

Schumchaer çohet nga koma, tani është në këmbë

Michael Schumacher pësoi në një pistë skish duke u “zhdukur” praktikisht nga vëmendja publike.Më 29 dhjetor mbushen 5 vjet që nga aksidenti i tmerrshëm që Michael Schumacher pësoi në një pistë skish duke u “zhdukur” praktikisht nga vëmendja publike.Që prej asaj dite të errët për familjen dhe miliona mbështetës të 7-herë kampionit të Formula 1, […]

Bota

Fjalimi më i bukur nga Morgan Freeman

“Të kisha më shumë nuk ishte e mjaftueshme”.“Unë jam 80 vjeç dhe fatkeqësisht jam shtrirë në një krevat spitali. Kam miliona dollarë në bankë, por unë nuk mund të ble dot shëndet për të shpëtuar jetën time tani. Kam familjarë dhe miliona fansa në mbarë botën, por jam krejtësisht i vetëm tani.Unë e kam jetuar […]

Bota Kuriozitet Lajme

Presidenti afrikan që po çudit botën me atë çka bën për vendin e tij

Shndërrimi i menjëhershëm dhe i shpejtë në sektorin e prodhimit, komunikimit, shëndetësisë dhe të tjera në Tanzani dëshmon një agim të ri për gatishmërinë e kontinentit për biznes serioz, në Republikën e Bashkuar të Tanzanisë. Tanzania është ekonomia e katërt me rritjen më të shpejtë në botë, përpara Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, sipas një […]