Kosova Lajme

Njihuni me Mimozën, komandantën e cila udhëheq 96 ushtarët e Ushtrisë së Kosovës

Mimoza Budeci, komandantja e vetme në kompaninë e Manovrës në batalionin e reagimit të shpejtëUniformat u kanë hije… Forcat e Sigurisë së Kosovës nga nesër e tutje do jenë ushtarë të Kosovës.Por pjesë e pandashme kësaj ushtrie sigurisht do jenë edhe gratë, të cilat kanë kontributin kryesor në secilën kazermë, batalion e udhëheqje, raporton T7.Në […]

Kosova Lajme

Vuçiq do të qëndrojë me ushtrinë serbe në kufi me Kosovën për 72 orë

Presidenti i Serbisë, njëherësh komandant suprem i ushtrisë serbe, Aleksandar Vuçiq, do t’i vizitojë njësitet ushtarake serbe në Zonën e Sigurisë Tokësore dhe në jugun e Serbisë gjatë 72 orëve të ardhshme, përkatësisht në kufi. Vuçiq do të shoqërohet nga ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, dhe shefi i Shtabit të ushtrisë serbe, Millan Miojsilloviq. […]

Kosova Lajme

LAJMI I FUNDIT: KUVENDI YNË VOTON USHTRINË TONË!

KOSOVA KA USHTRI!Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro projektligjit për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri.Përmes këtyre projektligjeve, FSK transformohet në një forcë me kapacitete shtesë, përfshirë edhe përgjegjësi të mbrojtjes, por pa ndryshuar emrin e saj.Shqyrtimi i parë i Projektligjeve për Forcën e Sigurisë u bë në seancën e […]

Kosova Lajme

Lajm i mrekullueshëm: SHBA i jep vulën votimit të Ushtrisë së Kosovës, 20 orë para se të votohet në Kuvend

Lajm i mrekullueshëm: SHBA i jep vulën votimit të Ushtrisë së Kosovës, 20 orë para se të votohet në KuvendAmbasadori i Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett ka deklaruar se votimi i nesërm i transformimit të FSK-së, është historik për Kosovën. Tutje Kosnett tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin zhvillimin profesional dhe […]

Kosova Lajme

EKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme (FOTO)

EKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme (FOTO) Automjetet ushtarake – multifunksionale të pranuara së fundmi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës sipas disa fotografive ekskluzive që ka siguruar KALLXO.com tashmë janë duke u bërë gati për ceremoninë e planifikuar për ditën e nesërme kur edhe pritet votimmi në Kuvendin e Kosovës […]

Kosova Lajme

Erdogan deklaratohet një ditë para formimit të Ushtrisë së Kosovës, befason me deklaratë

Nesër në Kuvendin e Kosovës, do të votohet Ushtria e Kosovës.Gjitha partitë politike shqiptare janë PRO votimit të Ushtrisë së Kosovës.Mbështetje e madhe po vjen gjithandej për Ushtrinë e KosovësMesin e tyre që po e mbështesin Ushtrinë e Kosovës, është edhe Presidenti i Turqisë, Reccep Tayyp Erdogan, shkruan Gazeta NewBorn. I pyetur nga gazetari i […]

Kosova Lajme

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump nënshkruan këtë dokument për Ushtrinë e Kosovës

Nesër Kosova bëhet me ushtrinë e saj. Kjo do të jetë ushtria më e re në botë.Kjo ushtri po formohet falë mbështetjes të SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe disa vendeve tjera të NATO-s, shrkuan Gazeta NewBorn.Kosova për formimin e Ushtrisë e ka edhe bekimin e Amerikës dhe administratës së Presidentit amerikan, Donald Trump.Sekretari i shtetit […]